Tampereen Elokapina sulki tien Lahdenperänkadun Shell-huoltoasemalle ennen puoltapäivää perjantaina 31.1.2020 Tampereella. Väkivallaton ja rauhanomainen mielenilmaus oli osa kansainvälistä Shellin vastaista toimintaviikkoa . ”En voi vain katsoa sivusta, kuinka Shell yhdessä muiden suuryritysten kanssa jatkaa planeettamme tuhoamista. Me olemme keskellä ympäristö- ja ilmastokatastrofia, joka on vain pahenemaan päin. Siksi olen paikalla vaatimassa muutosta”, Elokapinan aktivisti Jeremias Lahtinen kertoo mielenilmaukseen osallistumisensa syistä.
Elokapinan aktivistit vaativat, että Shell sitoutuu 1,5 asteen tavoitteeseen ja toimii tämän mukaisesti. Aktivistit vaativat myös, että Shell korjaa yhteisöille ja ympäristöille aiheuttamansa tuhot sekä tarjoaa fossiilienergian puolen työntekijöilleen oikeudenmukaisen siirtymän vihreisiin työpaikkoihin. ”Tämä voi äkkiseltään kuulostaa monen korvissa mahdottomalta, mutta uskon, että toimimalla yhdessä me pienet ihmiset voimme saada Shellin kaltaisen jättiläisen muuttamaan toimintatapojaan”, Lahtinen sanoo.
Tiesulku kesti puoli tuntia, neljä otettiin kiinni
Protestoijat estivät kulun huoltoasemalle levittämällä huoltoaseman sisäänajoväylälle Shellin toimintaa arvostelevan banderollin, kun taas ulos huoltoaseman pihasta pyrkivät ajoneuvot päästettiin vihreän valon palaessa poistumaan. Osa protestoijista huolehti myös liikenteenohjauksesta pitämällä tien varressa kylttiä, joka kertoi että sisäänkäynti on suljettu. Useat sisäänajoväylälle pyrkineet kääntyivätkin hakemaan tarvitsemansa polttoaineen muualta. Mielenilmaukseen osallistui yhteensä kymmenkunta elokapinallista.
Elokapinan mukaan mielenilmaus ei ollut kohdistettu huoltoaseman työntekijöitä tai asiakkaita vaan kansainvälisen Shell-yhtiön linjaa vastaan. Mielenilmauksen osallistujat pahoittelivat aiheuttamaansa häiriötä ja perustelivat toimintaansa heitä lähestyneille ihmisille.
Shellin sisääntulotien sulku kesti reilut kymmenen minuuttia, ennen kun poliisi saapui paikalle. Poliisi otti kolme tietä tukkinutta aktivistia kiinni, ja toinenkin poliisiauto tuli paikalle. Myös tilannetta kuvannut henkilö otettiin kiinni hänen siirryttyään tietä tukkineiden aktivistien rinnalle. Yhteensä sisäänajoväylä oli suljettuna vajaan puolen tunnin ajan.
Mielenilmauksen taustalla huoli ilmastokatastrofista
Shell on kymmenen maailman saastuttavimman yrityksen joukossa. Tampereen Elokapina sanoo yhtiön turmelleen räikeästi ympäristöä ja syyllistyneen lukuisiin ihmisoikeusrikkomuksiin muun muassa Niger-joen suistossa. Shell on vuosikymmenien ajan tiennyt hiilidioksidipäästöjen ja ilmastonmuutoksen yhteydestä. Tästä huolimatta yhtiö käyttää vuosittain kymmeniä miljoonia dollareita viherpesuun ja vastuullisen ilmastopolitiikan vastaiseen lobbaukseen, mutta sijoittaa fossiilisten polttoaineiden myynnistä hankkimistaan tutkimus- ja tuotekehitysvaroistaan vain viisi prosenttia vihreän energian tutkimukseen ja kehittämiseen.
Suomessa toimiva Elokapina on osa kansainvälistä Extinction Rebellion -liikettä, joka käyttää väkivallattoman suoran toiminnan keinoja herättääkseen tietoisuutta elämisen edellytyksiä uhkaavasta ilmastokatastrofista ja torjuakseen sitä. Tampereen Elokapina tiedotti mielenilmauksesta myös omilla Facebook- ja Instagram-kanavillaan.
Kuvat: Tampereen Elokapina