Hyppää pääsisältöön
Antimilitaristi
  • pääkirjoitukset
  • artikkelit
  • palstat
    • kirja-arvostelut
    • kolumnit
    • kulttuuri
    • Ajatuksen ituja
    • Kalevi Kapinainen
    • Kalevi Dadas
    • mitä sivari duunaa nyt?
    • kysy keltiltä
  • tietoa lehdestä
  • arkisto
    • näköislehdet
    • vanhat lehdet
No War written in a circle with red line crossing

Valtio, militarismi ja antimilitarismi – ajatuksia armeijan sekä rauhanjärjestöjen suhteesta valtioon

29.09.2023

väkivallattomuus
antimilitarismi

Yhteiskuntamme lähtökohta on, että on olemassa väkivaltainen järjestelmä, jota tuetaan valtiollisesti, ja jolla on valta velvoittaa mielivaltaisesti rajattu ihmisryhmä palvelukseen, jonka tavoitteena on harjoittaa ihmisiä tappamaan kansallismielisen ideologian vuoksi. Tämän järjestelmän alaiset toimijat ulottavat valtansa myös sotilaallisten instituutioiden ulkopuolelle markkinoiden ja normalisoiden toimintaansa jopa lapsille. Kyseiset toimijat osallistuvat myös ainoan laillisen ja väkivallattoman palvelusmuodon kehittämiseen, vaikka kyseisen palvelusmuodon ei millään lailla kuuluisi olla heidän valtansa alla. 

Väkivaltaisten järjestelmien ylivaltaa korostaa entisestään sen rahoituksen määrä, jolla niiden toimintaa tuetaan vuosi vuodelta. Samaan aikaan rauhanjärjestöt joutuvat kiristämään budjettiaan, irtisanomaan työntekijöitään tai rakentamaan toimintansa vapaaehtoisvoimin. Rauhanliike ei ole näkymätön tai passiivinen – sen resurssit vain ovat häviävän pienet sotilaallisiin ja väkivaltaisiin järjestelmiin verrattuna. 

Tuntuu järjettömältä, että väkivallaton yhteiskuntarakenne koetaan poikkeuksena ihmisoikeuksia sortavalle, väkivaltaiselle ja sotilaallista toimintaa ihannoivalle järjestelmälle. Tuntuu järjettömältä, että on olemassa ideologia, jota kutsutaan antimilitarismiksi, kun tehokkaampi tapa olisi kutsua armeijaa ja muita väkivaltaisia rakenteita ihannoivia aatesuuntia antipasifismiksi tai väkivalta-aatteiksi.

Rauhanaktiivina en ainoastaan koe pelkoa siitä, että valtiot ja armeijat pyyhkivät kansainvälisillä sopimuksilla epätasa-arvoista neuvottelupöytää ja perustavat toimintansa ihmisoikeuksien vastaisille rakenteille – olen myös valitettavan tietoinen siitä, että tämä on yhteiskuntamme kiistämätön lähtökohta. Rauhanaktiivin on harvoin tarvetta muistuttaa itseään siitä, että sotakoneistot on luotu tuhoamaan kaikki edellytykset viholliskuvista, syrjinnästä ja väkivallattomuudesta vapaalle yhteiskunnalle. Sen sijaan useammin on muistettava ryhdistäytyä ja muistaa, että kyynistyminen ja turhautuminen ei auta, kun vastassa on armeija, oikeistohallitukset, globalisoituneet sodankäyntimenetelmät ja kasvavat sotilasmenot.

Teksti: Teemu Mölsä 

Torstai, kesäkuu 29, 2023

Aiheeseen liittyen

Ihmismieli ydinaseiden maailmassa

Miksi ydinsota todella voi syttyä -kirjan kannessa näkyy ihmiskasvojen takana on sienipilvi.

Sosiaalisen etäisyyden ylittäminen väkivallattomassa kamppailussa

Maalaus Palestiinan muurissa: hahmo näyttää tekevän raon muuriin, sen takana kajastaa meri.

Karseimmat inttikokemukset

Kohtaamisia Kuggomissa

Mielikuvien valtava voima

Armeija ilman aseita

Harjoitellaan välillä rauhaakin

Armeijoiden päästöt on huomioitava ilmastonmuutoksen vastaisessa taistelussa

Broken Rifle -logo Vihreä tähtäin ja kutsunnat.net -sivuston linkki Keltainen avonainen ovi ja eroa-armeijasta -sivuston linkki