Hyppää pääsisältöön
Antimilitaristi
  • pääkirjoitukset
  • artikkelit
  • palstat
    • kirja-arvostelut
    • kolumnit
    • kulttuuri
    • Ajatuksen ituja
    • Kalevi Dadas
    • Kalevi Kapinainen
    • mitä sivari duunaa nyt?
    • kysy keltiltä
  • tietoa lehdestä
  • arkisto
    • näköislehdet
    • vanhat lehdet
Vanhan Sivari-lehden kansi. Yläreunassa lukee "Laiton lakkoekstra", ensimmäisenä otsikkona Lakko alkoi.

30 vuotta sivarilakosta

22.06.2020

siviilipalvelus
siviilipalveluslaki
totaalikieltäytyminen
Kansalaistottelemattomuus

Keväällä 1990 silloiseen Sivari-lehteen ei tarvinnut erikseen aiheita miettiä. “Laiton lakkoextra” (nro 2/1990) käsitteli pelkästään 23.4. alkanutta siviilipalvelusvelvollisten lakkoa. Lehti kehui sivarien aloittaneen uuden luvun kansalaistottelemattomuuden historiassa, selvensi lakon tavoitteita ja esitteli lakon muissa medioissa saamaa vastaanottoa. Lakkoextra on luettavissa kokonaisuudessaan Antimilitaristin verkkolehdestä lehtiarkistosta: https://antimilitaristi.fi/arkistolehti/sivari-21990

Lakon kimmokkeena oli 1987 voimaan astunut lakimuutos, joka pidensi siviilipalveluksen 360:stä 480:een päivään ja totaalikieltäytymisestä määrätyn rangaistuksen pituutta samassa suhteessa. Kun parin vuotta kestänyt hajanaisempi ja pienimuotoisempi protestointi ei auttanut, keväällä 1990 päätettiin ryhtyä siviilipalveluslakkoon ilman takarajaa. Neljä totaalikieltäytyjää ryhtyi myös nälkälakkoon. Sivarien palveluksen ja totaalien vapausrangaistuksen keston lyhentämisen ohella vaadittiin siviiipalveluslain valmistelun siirtämistä puolustusministeriöltä työministeriölle, siviilipalveluspaikkojen valikoiman laajentamista ja siviilipalveluksesta tiedottamista kutsuntavelvollisille.

Lakkoon osallistui vankeusrangaistuksen uhalla sen alussa yli puolet tuolloin siviilipalveluksessa olleista ja jatkuvasti yli 100 henkeä. Lakko päättyi 17.5., kun työministeriö antoi tiedotteen, joka sivarien lakkokomitean näkemyksen mukaan tarkoitti myöntymistä lakkolaisten päätavoitteisiin. Sivarien palveluspaikat olivat olleet lakon aikana haluttomia ilmoittamaan viranomaisille omien sivareidensa poissaoloista, joten lopulta vain pieni osa osallistuneista sivareista sai lakkoilusta merkittävämpiä sanktioita. Aseistakieltäytyjäliiton julkaisemassa kirjoituskokoelmassa Katkelmia alistumisesta ja vastarinnasta Thomas Hackman arvioi lakon merkitystä: ”Olisiko laki muuttunut, jos aseistakieltäytyjät eivät olisi protestoineet? Tuskin.”

Aiheeseen liittyen

Ihmismieli ydinaseiden maailmassa

Miksi ydinsota todella voi syttyä -kirjan kannessa näkyy ihmiskasvojen takana on sienipilvi.

Sosiaalisen etäisyyden ylittäminen väkivallattomassa kamppailussa

Maalaus Palestiinan muurissa: hahmo näyttää tekevän raon muuriin, sen takana kajastaa meri.

Karseimmat inttikokemukset

Kohtaamisia Kuggomissa

Mielikuvien valtava voima

Armeija ilman aseita

Harjoitellaan välillä rauhaakin

Mitä sivari duunaa nyt? Taidehallista Kansallisopperaan

Broken Rifle -logo Vihreä tähtäin ja kutsunnat.net -sivuston linkki Keltainen avonainen ovi ja eroa-armeijasta -sivuston linkki