Hyppää pääsisältöön
Antimilitaristi
  • pääkirjoitukset
  • artikkelit
  • palstat
    • kirja-arvostelut
    • kolumnit
    • kulttuuri
    • kysy keltiltä
    • mitä sivari duunaa nyt?
    • kalevi kapinainen
  • tietoa lehdestä
  • arkisto
    • näköislehdet
    • vanhat lehdet
Eteläkorealaisia aseistakieltäytyjiä kokoontuneena mielenosoitukseen hallintorakennuksen eteen.

Amnesty International vaatii Etelä-Koreaa vapauttamaan totaalikieltäytyjän syytteestä

01.12.2022

Etelä-Korea
siviilipalvelus
totaalikieltäytyminen
Aseistakieltäytymisoikeus

Etelä-Koreassa siviilipalveluksesta kieltäytyneen Hye-min Kimin jutun käsittely oikeudessa alkoi 23.8.2022. Amnesty International katsoo edeltävänä päivänä julkaistussa tiedotteessaan, ettei Kimin tulisi saada lisärangaistusta siitä, ettei hän hyväksy maan rangaistuksenomaista siviilipalvelusjärjestelmää. Siviilipalvelus otettiin Etelä-Koreassa käyttöön maan aseistakieltäytyjäliikkeen pitkän kampanjoinnin jälkeen vasta vuonna 2020, ja Kim on tiettävästi
ensimmäinen sen suorittamisesta kieltäytynyt aseistakieltäytyjä.

Etelä-Koreassa siviilipalvelus kestää kansainvälisesti vertaillen harvinaisen pitkään, kolme vuotta. Se on kestoltaan noin kaksinkertainen maassa tyypilliseen puolentoista vuoden asepalvelukseen verrattuna. Siviilipalvelus on suoritettava työpalveluna vankilassa tai muussa rangaistuslaitoksessa.

Kimin saama syyte perustuu Etelä-Korean asepalveluslain pykälään 88, jonka mukaan ilman perusteltua syytä palvelukseenastumisen laiminlyövät vangitaan. Kim kuitenkin katsoo, että hänen kieltäytymisensä lukeutuu laissa mainittuihin ”perusteltuihin syihin”, sillä nykyiseen siviilipalvelusjärjestelmään sisältyy tarpeettomia rankaisevia piirteitä, jotka eivät vastaa kansainvälisiä ihmisoikeusstandardeja.

"Hye-min Kimiä ei pitäisi syyttää ihmisoikeuksiensa vaatimisesta ja kieltäytymisestä osallistumasta tähän epäoikeudenmukaiseen järjestelmään. Kaikki häntä vastaan esitetyt syytteet on hylättävä välittömästi”, Etelä-Korean Amnestyn toiminnanjohtaja Jihyun Yoon sanoo. ”Etelä-Korean hallituksen tulisi aseistakieltäytyjien oikeuteen haastamisen sijaan keskittää ponnistelunsa siviilipalveluksen muuttamiseen sellaiseksi, ettei se jatkossa rankaisisi ja leimaisi sitä suorittavia.”

Torstai, joulukuu 1, 2022

Aiheeseen liittyen

Mitä sivari duunaa nyt? Taidehallista Kansallisopperaan

Mitä sivari duunaa nyt? Puutyönohjaajasta urapoluille

Uusi kampanja haluaa päivittää asepalveluksen 2000-luvulle

Kieltäytymisen jälkeen uusi kutsu palvelukseen - mitä tehdä?

Eduskunta: Lisää totaalikieltäytyjiä linnaan

Puolustusvaliokunta opastaa olemaan tuomitsematta

Sivarilakiin pieniä parannuksia

Pohjois-Kypros valmistelee aseistakieltäytymisoikeuden tunnustamista

Broken Rifle -logo Vihreä tähtäin ja kutsunnat.net -sivuston linkki Keltainen avonainen ovi ja eroa-armeijasta -sivuston linkki