KIRJOITTANUT: NIILO SUUTARI
Vuoden 2025 tammikuun saapumiserässä 16,1% ei edennyt koulutusjaksojen jälkeen eteenpäin armeijan palveluksessaan. Syitä lykkäykseen tai vapautukseen ovat suurimmilta osin mielenterveysongelmat.
Mielenterveydellisten syiden takia myönnetyt E- ja C-luokitukset ovat nousussa. Fyysisten syiden takia lykkäys ja palveluksen keskeytyminen tai siitä vapauttaminen on vähentynyt.
Nuorten mielenterveyden oireilu on kasvussa palveluksessa, sillä uusiin rutiineihin, yhdessä asumiseen ja tilojen sekä yksityisyyden jakamiseen totuttelu voi olla ja on monelle vaikeaa. Puhumattakaan suorituspaineista, vähemmistöstressistä tai yhteiskunnan asettamista odotuksista.
Vaikka keskeytys mielenterveydellisistä syistä on kasvussa, Puolustusvoimien perusyksiköiden “Mielenterveysopas” vuodelta 2014 on vanhentunut ja sisältää käsitteitä jotka eivät pidä paikkaansa. Ennen vuoden 2014 versiota oli käytössä vuoden 1996 mielenterveysopas, eli uudistuksia ei tehdä kauhean usein.
Joitakin esille tuotavia seikkoja vuoden 2014 Mielenterveysoppaasta:
Autismi
Autismia kuvataan “ihmissuhteista sulkeutuneisuutena ja niiden korvaamisella mielikuvitusmaailmalla.”
Autistisena ihmisenä tämän yleistyksen lukeminen huvitti aikalailla. Korjataanpas sitä hieman: Autismi on synnynnäinen poikkeavuus aivoissa ja kehityksessä. Se on neuromoninaisuutta, kuten myös ADHD. Autismin kuvaaminen sulkeutumiseksi ja mielikuvitusmaailmassa elämiseksi, on hyvin vanhentunut ja jopa ehkä infantilisoiva tapa puhua kyseisestä neuropoikkeavuudesta. On autistisia ihmisiä, joiden kohdalle tämä voi olla korrekti kuvaus, mutta kaikki autistiset ihmiset eivät ole samanlaisia tai kohtaa samoja hankaluuksia / omaa samoja vahvuuksia tai heikkouksia.
Persoonallisuushäiriöt
Oppaassa puhutaan myös persoonallisuushäiriöistä hieman oudoilla nimityksillä, kuten “epäkypsä persoonallisuushäiriö” jota etsiessä netistä ei ainakaan heti osu kohdalle mitään konkreettista, mutta kyseessä on tosiaan siis narsistinen persoonallisuushäiriö, josta on käytetty joskus “epäkypsä” termiä.
Syömishäiriöt
Myös syömishäiriö on mainittu, melko suppeasti kuvaten. Oppaassa mainitaan syömishäiriön päätyyppeinä olevan laihuushäiriö ja ahmimishäiriö. Syömishäiriö on laaja käsite, sillä syömishäiriöitä on monenlaisia. Tämän perusteella myös kuvaus syömishäiriöistä mielenterveysoppaassa jää niukaksi pelkällä laihuus-ja ahmimishäiriön maininnalla, minkä vuoksi se saattaa jäädä huomaamatta. Nyky-yhteiskunnassa varsinkin eri ortoreksiasta ovat yleistyneet ja näistä tulisi olla tietoisia kaikissa terveydenhuollon osissa.
Loppusanat
Mielenterveysopas kaipaa uudistusta, niin vanhentuneitten termien päivitystä kuin myös uusien lisäämistä.
Nuoret kaipaavat yhä enemmän tukea ja apua mielenterveysasioissa nykypäivänä. Mielenterveysoppaan uudistus ja sen laajentaminen lisäävät tietoisuutta sekä nuorien ja heitä auttavien tahojen keskuudessa.







